Teslimat & İade Koşulları

ALTERNATİF ALICI BİLGİLERİ

Sitemizden verdiğiniz siparişlerde, "Teslimat Bilgileri " kısmında "Yeni Teslimat/Fatura" kısımları dikkatle doldurulmalıdır. Siparişlerinizi, belirlediğiniz alternatif alıcıların ancak kimlik ibrazı karşılığında teslim alabileceğini unutmayınız.


KARGO ÜCRETLERİ

Kargo ücreti 150 TL ve üzeri alışverişlerde tarafımızca ödenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışından verilen siparişlerde, kampanya harici durumlarda, kargo ücreti satın alma sayfasında hesaplanır.

SİPARİŞİN FATURALANDIRILMASI

Faturanız teslimat adresiniz esas alınarak siparişinizin içinde gönderilecektir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yapılacak olan alışverişlerde, liste fiyatlarına KDV dahildir ve faturalandırma da KDV dahil olarak yapılır.Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışından yapılacak alışverişlerde, lgili ülkenin vergi yasaları geçerlidir. Teslimat sırasında ulusal ya da yerel otoriteler tarafından belirlenmiş ek vergiler ortaya çıkabilir.

HAFTASONU SİPARİŞLERİ

Cumartesi, pazar veya resmi tatil günleri yapılan siparişler tatil gününden sonraki ilk iş günü işleme alınarak sevkiyat yapılacaktır.

YURTDIŞI SİPARİŞLER

Sitemizden yurtdışı ve KKTC' ye sipariş verilememektedir. Siparişlerini  ( hafta içi 10:00 - 17:00 ) info@panicattack.com adresine gönderebilir ve bilgi alabilirsiniz.


ÖDEME SİSTEMİ

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Kredi kartıyla yaptığınız ödemelerde kart bilgileriniz yalnızca bankanızla sizin aranızda kalır. panicattack.com işlemlerin hiçbir aşamasında kredi kartı bilgilerinizi göremez veya kaydedemez. Tüm işlem Bankanızla sizin aranızda gerçekleşir.


EFT/BANKA HAVALESİ

Banka Havalesi veya Posta Çeki ile ödeme yapmayı tercih ederseniz, aşağıdaki hesaplarımıza ödeme yapmanız gerekir. Hafta içi 14:00 ten önce yaptığınız ödemeler aynı gün işleme alınır. Saat 14:00 den sonra yaptığınız ödemeler bir sonraki iş günü işleme alınacaktır.

#efthesapları#


TESLİMAT VE KARGO

SİPARİŞİM ELİME NE ZAMAN ULAŞIR?

Sitemizden alışveriş yapan siz kredi kartı sahiplerinin güvenliği için siparişinizi verdiğiniz andan itibaren ödeme / fatura bilgilerinin kontrolü gerçekleşmektedir. Bu yüzden, siparişinizin tedarik ve teslimat aşamasına gelebilmesi için öncelikle siparişinizin ödeme / fatura bilgilerinin doğruluğunun banka tarafından onaylanması gereklidir. Onayın sağlıklı olarak alınması halinde, iş günleri içinde saat 15:30'a kadar, aynı gün içinde kargoya verilir. Siparişleriniz kargoya teslim edildikten sonra İstanbul içine en geç 2 iş günü, İstanbul dışına en geç 4 iş günü içinde ulaştırılacaktır.


Türkiye Cumhriyeti sınırları dışından verilen siparişlerde, size gönderilen takip numarası ile siparişinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.


HATALI / EKSİK TESLİMAT

Teslim aldığınız paketi kargo görevlisinin yanında açıp, siparişinizi kontrol ediniz. Herhangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde derhal bizimle irtibata geçiniz.


ADRES BİLGİLERİ

Siparişinizin size en çabuk şekilde ulaşması için lütfen adres ve telefon bilgilerinizi mümkün olduğu kadar açık yazınız. Üyelik işlemleri sırasında bildirdiğiniz adres ile siparişinizin teslim edilmesini istediğiniz adres farklı ise sipariş formunu doldururken bu konuya dikkat ediniz.


İPTAL VE İADE

SİPARİŞ İPTAL İŞLEMLERİ

Siparişler, en geç aynı iş günü içerisinde saat 14:00' a kadar iptal edilebilir. Saat 14:00'den sonra verildiği için bir sonraki iş gününe sarkan siparişler ise bir sonraki gün saat 14.00'e kadar iptal edilebilir. İptal işlemi support@panicattack.com adresine Ad, Soyad ve Sipariş No bildirilerek yapılabilir.

İADE İŞLEMLERİ VE POLİTİKAMIZ

Sipariş ettiğiniz ürünler dikkatle kontrol edildikten sonra özenle paketlenir. Buna rağmen gözden kaçırdıklarımız olursa, hatalı ürünler 15 gün içinde değiştirilir.

Firmamız iade işlemlerinde Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder. Neden belirterek, ambalajı açılmamış, kullanılmamış ve tekrar satılabilirliği bozulmamış ürünleri teslim tarihinden itibaren 15 gün içinde iade edebilirsiniz. İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir:

Ürünün eksiksiz ve hasarsız durumdaki

İrsaliyeli faturası,

İade sebebini belirten yazı,

Kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarı 

Taşıma sırasında oluşmuş hasar, kargo firması tarafından telafi edilir. Paketi teslim almadan tutanak tutturulması önerilir.